Ožujak
Zgrada srednje škole „Lukijan Mušickiˮ u Temerinu građena je 1796. godine i u veoma lošem je stanju. Prema riječima ravnatelja Milomira Radića, Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture dao je suglasnost za popravku fasade i potrebna projektna dokumentacija je urađena. Također, potrebno je i izgraditi ogradu oko sportskog terena u parku i asfaltirati teren. Nakon obilaska škole, podtajnik Pokrajinskog tajništva za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice – Zsolt Szakállas, predložio je rukovodstvu škole da i ubuduće prate natječaje spomenutog tajništva, koji su u vezi s programima i projektima, kao i to da bi se škola trebala obratiti i Kancelariji za upravljanje javnim ulaganjima, radi osiguravanja sredstava za obnovu fasade škole. Predloženo je i da škola podnese zahtjev za verifikaciju novog smjera gimnazije za učenike nadarene za računalstvo i informatiku.
Objekt OŠ „Petar Kočić” iz Temerina fino je uređen, hodnici i školsko dvorište su uredni. Prema riječima ravnateljice škole Aleksandre Mišković, u skorije vrijeme trebalo bi obnoviti krov centralnog objekta, kao i sportsku salu. Podtajnik nadležnog sekretarijata Zsolt Szakállas napomenuo je da je važno da predstavnici škole i nadalje prate objavljivanje odgovarajućih natječaja tajništva. Na pitanje kako zamijeniti školski automobil, školi je predloženo da se obrati nadležnom tijelu jedinice lokalne samouprave.
Iako je zgrada OŠ „Servo Mihalj” iz Mužlje stara, lijepo je uređena i dobro je održavana. Škola postoji već 125 godina i nastavu realizira u dvije zgrade, što otežava njezin rad (nabava opreme, izrada rasporeda sati za nastavnike). Nastava se izvodi na srpskom i na mađarskom jeziku. Tijekom razgovora s pomoćnicom pokrajinskog tajnika Liviom Korponai, ravnatelj škole Attila Molnár istaknuo je da poseban problem školi predstavljaju imovinskopravni odnosi koji u drugoj zgradi nisu regulirani, te da je potrebno angažiranje odvjetnika kako bi se oni riješili. Također, školi otežava rad i struktura obitelji iz kojih djeca potiču, budući da je skoro 25% učenika iz obitelji koje žive od MOP-a. Na kraju sastanka, konstatirano je to da je u prethodnih 15 godina u školu najviše ulagala upravo AP Vojvodina.
Objekt OŠ „Bratstvo jedinstvo” iz Belog Blata, iako je star, lijepo je uređen, jednako kao i njegovo dvorište. Vlatko Ćorović, ravnatelj škole, naveo je da se u njihovoj školi nastava realizira na tri nastavna jezika, kao i to da ima mnogo učenika iz iznimno siromašne kategorije stanovništva. Veliki problem za školu predstavlja i to što je školska zgrada na zemljištu koje ima mnogo podzemnih voda, te je teško spriječiti izbijanje vlage iz zidova. Također, problem je i to što nemaju fiskulturnu salu. Tom prilikom, pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje Livia Korponai napomenula je da rukovodstvo škole može osigurati sredstva za tehničku dokumentaciju putem natječaja. Ono što je pozitivno jeste to što u školi nema nasilja, bez obzira na jezičke i druge različitosti. Ova škola ima registriranu proširenu djelatnost (etno-kuća i organizacija posjeta i ekskurzija).
Objekt Poljoprivredne škole u Baču iznimno je veliki. U njemu se nalaze srednja i osnovna škola. Njima najviše nedostaje informatička oprema. Ova srednja škola njeguje dobru suradnju sa zadrugama i privatnim tvrtkama po sistemu razmjene usluga i dobara. Prema riječima ravnatelja škole Dragana Novakovića, njihov najveći problem jeste neriješen imovinskopravni odnos, jer škola nije ubilježena u katastar, tj. nije upisana kao vlasnik zgrada niti zemljišta. Stoga, škola je blokirana prilikom prijava na znatan broj natječaja.
U Osnovnoj školi „Jan Kolar” u Selenči, zaposlenici se mnogo posvećuju socijalizaciji romske djece. Ravnateljica škole Katarina Vrabčenjak ukazala je na nedostatak sredstava za kupnju instrumenata za školski orkestar i sredstva za putovanja na natjecanja. Pomoćnica pokrajinskog tajnika, Milinka Hrćan, predložila je ravnateljici da zaduži osobu koja će pratiti natječaje i surađivati s drugim ustanovama, pomoću kojih bi mogli osigurati dodatna sredstva za funkcioniranje orkestra.
Osnovna škola „Ivo Lola Ribar” u Plavnu jeste mala škola koja ima samo osam razreda. Oprema, prije svega, namještaj u učionicama, prilično je dotrajao i nesiguran je za uporabu. Škola nema osnovna učila, poput ravnala i šestara za ploče, kao i mikroskope. Ravnatelj škole Dragan Medić rekao je da je škola u postupku legalizacije, kao i to da je njihov najveći problem rješavanje grijanja. Pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje, Milinka Hrćan, predložila je da kolektiv škole redovito prati natječaje, ne samo ovog tajništva, već i drugih pokrajinskih tajništva, kao i natječaje drugih ustanova.
Objekt OŠ „Servo Mihalj” iz Padeja uredan je i relativno dobro opremljen. Problem predstavlja to što zgrada do škole nije legalizirana. Vršiteljica dužnosti ravnatelj Ljiljana Milovanov naglasila je da bi školi dobro došle i te tri učionice koje su u toj zgradi, ali da nemaju dovoljno sredstava da se završi legalizacija. Drugi problem predstavlja stara i dotrajala kotlarnica koja grije i školu i vrtić. Pokrajinski tajnik Mihály Nyilas naglasio je da se što prije mora riješiti imovinsko stanje škole, kako bi mogli da sudjeluju na natječajima. Objasnio je i to na koji način treba da pripreme dokumentaciju za natječaj radi dobivanja sredstava za adaptaciju kotlarnice.
Osnovna škola „Dože Đerđ” u Gunarošu uređena je i u dobrom je stanju. Prema riječima ravnateljice škole Hermine Čikoš, najveći problemi jesu dotrajala krovna konstrukcija škole i grijanje. Također, potrebna je i oprema za fiskulturnu salu. Škola je konkurirala za sredstva za adaptaciju. Prijedlog pokrajinskog tajnika Nyilasa jeste da rukovodstvo škole prati i natječaje Pokrajinskog tajništva za sport i mladež (zbog nabave opreme za fiskulturnu salu). Ravnateljica je spomenula i problem s udžbenicima za djecu sa IOP-om, jer nema tih udžbenika na mađarskom jeziku. Također, pokrajinski tajnik predložio je da pošalju prijave na natječaje za programe i projekte za unapređivanje nastave.
Zgrada OŠ „dr. Tihomir Ostojić” iz Ostojićeva je uređena, školsko dvorište je izuzetno lijepo i ima 357 raznih vrsta drveća. Pri kraju su radovi na adaptaciji sanitarnog čvora, za koje je škola prošle godine na natječaju tajništva dobila sredstva. Prema riječima ravnatelja Antonija Cicmila, sljedeće godine će konkurirati radi popravke grijanja, te obnove instalacija i krova školske zgrade. Ove godine konkuriraju za programe i projekte, kao i na natječaj za službenu uporabu jezika. Naime, budući da ima zainteresirane djece za izučavanje jezika sa elementima nacionalne kulture (za mađarski i za poljski jezik, 25–30 djece po jeziku), pokrajinski tajnik Nyilas predložio je da škola uputi dopis tajništvu, radi tehničke podrške s tim u vezi.
Objektu Kemijsko-prehrambene srednje škole u Čoki potrebno je malo uređivanje, kao i rješavanje problema legalizacije fiskulturne sale i dograđenog dijela, gdje se nalazi frizerski salon za praksu učenika. Jožef Bata, ravnatelj škole, obavijestio je delegaciju pokrajinskog tajništva za obrazovanje, koju je predvodio tajnik Mihalj Nyilas, o planu upisa za školsku 2018/19 godinu, te o tome da će se otvoriti razred za smjer livac-topioničar gvožđa i čelika (bez dualnog obrazovanja). Veliki interes i dalje vlada za frizerski smjer. Kada su u pitanju kadrovska rješenja, nadležno tajništvo će pomoći školi prilikom njihovih rješavanja.
OŠ „Jovan Popović” u Čoki ima i izdvojeni odjel u Sanadu, a tamo je krov na objektu u lošem stanju. Zorica Bugarčić Čeleketić, ravnateljica škole, također je napomenula i to da je školska računalna oprema dotrajala i da zbog toga ne mogu koristiti aplikaciju e-dnevnik. Pokrajinski tajnik predložio je da radi digitalizacije, kao i zbog spomenutih potrebnih radova na krovu školske zgrade, prate i ubuduće natječaje tajništva.
OŠ „Žarko Zrenjanin” u Kikindi jeste dobro organizirana škola, prostrana, solidno opremljena, sa uigranim školskim kadrom. Prema riječima ravnatelja Tihomira Farkaša, škola sudjeluje na mnogim natjecanjima na kojima osvajaju i prva mjesta. Biljana Kašerić, pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje, pohvalila je rad kolektiva i njihovu suradnju s Centrom za socijalni rad. Naime, to je suradnja u okviru koje dvadesetak djece migranata dolaze organizirano u školu jednom tjedno, te se tada aktivnosti prilagođavaju njima. Kada je riječ o vršnjačkom nasilju, u školi su složni u pogledu toga da je potrebno više raditi na prevenciji.
Zgrada škole OŠ „Vuk Karadžić” u Kikindi uredna je i pod zaštitom je države. Prema riječima ravnateljice Olivere Lazić, neophodno je renoviranje školskog dvorišta, jer nije sređivano od 1950. godine. Nadalje, potrebna je i zamjena ili sanacija krova. Biljana Kašerić, pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje, predložila je da škola prati natječaje ne samo tajništva za obrazovanje, već i natječaje drugih tajništva, radi dobivanja neophodnih sredstava za spomenute radove.
OŠ „Jovan Popović” u Kikindi izuzetno je dobro organizirana i aktivnosti u školi su na najvišoj razini. Škola je uredna, prostrana i poticajna je radna atmosfera koja vlada u njoj. Ravnateljica škole Jelena Krvopić rekla je da sudjeluju u mnogim pilot-projektima i da grade organski vrt u školi, u okviru projekta poduzetne škole. Ona je naglasila da je potrebno da se završe radovi na školskoj fasadi. Također, rekla je da su zainteresirani i za uvođenje bilingvalne nastave. Pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje Biljana Kašerić predložila je rukovodstvu škole da i nadalje prate natječaje kako bi dobili sredstva za završetak radova fasade. U vezi s dvojezičnom nastavom, savjetovano im je da trebalo bi da se obrate Ministarstvu prosvjete.
OŠ „Jovan Sterija Popović” iz Vršca, po broju učenika, deveta je škola po veličini u Banatu. Kreativnost zaposlenih je očigledna – škola ostavlja utisak lijepo uređene i uspješne ustanove. Prema riječima ravnateljice Ljiljane Bešlin, kada je riječ o neophodnim radovima, prioritet je rješavanje problema s ogradnim zidom dvorišta škole, radi opće sigurnosti. Inače, ova škola može se pohvaliti darovitim učenicima, što potvrđuju i rezultati učenika na natjecanjima iz raznih oblasti. Biljana Kašerić, pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje, predložila je da se organizira dolazak tih uspješnih učenika i njihovih nastavnika u Skupštinu AP Vojvodine.
Prema riječima ravnateljice OŠ „Olga Petrov Radišić” iz Vršca Jonel Buga, zgradi ove škole potrebna je sanacija čitavog dijela zgrade, – koja je stara preko dvije stotine godina. Međukatna konstrukcija se urušila, te je taj dio i zatvoren, budući da je nije sigurno. Pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje Biljana Kašerić predložila je da se škola za pomoć obrati i Upravi za kapitalna ulaganja. Kada je u pitanju nabava opreme radi unapređivanja obrazovno-odgojnog rada, gospođa Kašerić spomenula je činjenicu da je škola propustila priliku da konkurira za sredstva koja putem natječaja za tu namjenu dodjeljuje nadležno tajništvo.
OŠ „Žarko Zrenjanin” u Kikindi je prostrana i solidno opremljena. Zahvaljujući odličnom timu, dobra je organizacija u školi. Pored problema okupljanja trećih osoba u školskom dvorištu za vrijeme vikenda, ravnatelj škole Tihomir Farkaš spomenuo je i da postoji suradnja u okviru koje migranti organizirano dolaze u školu jednom tjedno. Stoga, tada se i školske aktivnosti prilagođavaju toj situaciji. Škola ima odlučnu suradnju i s Centrom za socijalni rad. Škola aktivno sudjeluje na mnogim natjecanjima, te imaju učenike koji su republički prvaci iz raznih oblasti.
Pokrajinski tajnik za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice Mihály Nyilas, sa suradnicima, posjetio je OŠ „Petefi Šandor” u Hajdukovu. Imao je priliku da pogleda završene radove na krovištu školske zgrade, što je bila jedna od najvećih i najvažnijih investicija za ovu školu. Ravnateljica škole Ana Sič zahvalila je tajništvu na financijskoj potpori, jer su sada stvoreni bolji uvjeti za rad – i za učenike i za zaposlene. Sljedeća veća investicija bila bi također rekonstrukcija krovišta školskog objekta u Bačkim Vinogradima. Prema njenim riječima, školi je potrebna i računalna oprema, jer je postojeća izuzetno stara i neupotrebljiva. Tajnik Nyilas rekao je da će – nakon rebalansa proračuna Pokrajinske vlade –vjerojatno biti raspisan još jedan natječaj za opremanje prosvjetnih ustanova u AP Vojvodini, te da svakako treba da prate site tajništva, radi pravodobnih informacija.
Gimnaziju „Deže Kostolanji” u Subotici posjetila je delegacija tajništva nadležnog za obrazovanje, predvođena pokrajinskim tajnikom Mihály Nyilasem. Zgrada ove ustanove je lijepo uređena, s prijatnim ambijentom za nastavu. Prema riječima ravnatelja Atile Karolja Novaka, ova gimnazija nije konkurencija općoj gimnaziji Svetozar Marković u Subotici, jer ovu srednju školu pohađaju talentirani učenici koji su se opredijelili za jezičku gimnaziju. Pojedini profesori rade u obje gimnazije. Problem predstavlja to što su u ovoj gimnaziji djeca iz cijele Vojvodine, kojoj treba osigurati smještaj u đačkom domu čiji kapacitet je ograničen. Bez obzira na to što škola ima dobru suradnju s učeničkim domom u Subotici, problem smještaja djece je već godinama konstantan. Također, nedostaju profesori za određene predmete (npr. Njemački ili španjolski jezik), jer škola nema mogućnosti da primi nastavnike na puno radno vrijeme. Nadalje, mada je škola relativno nova, sigurnosne kamere su dotrajale. Od opreme su još potrebna računala. Treba zamijeniti klupe i stolice, koje su također dotrajale. Tajnik Nyilas je i ovom prilikom rekao da škola mora pratiti informacije o natječaju koji će vjerojatno biti raspisan nakon rebalansa proračuna, ukoliko bude sredstava za tu namjenu.
Objekt OŠ „Tomaš G. Masarik” u Janošiku (Alibunar) jeste star, ali je očuvan, čist i veoma lijepo uređen, te je izuzetno prijatan za boravak. U školi se realizira niz izvannastavnih aktivnosti. Na samom početku sastanka, ravnateljica škole Zuzana Halabrin istaknula je problem opstanka malih škola, odnosno škola s nastavom na manjinskim jezicima, koje imaju mali broj učenika. Predstavnici tajništva, s pomoćnicom pokrajinskog tajnika za obrazovanje Milinkom Hrćan na čelu, istaknuli su to da tajništvo veoma brine o obrazovanju na jezicima nacionalnih manjina, te da – u skladu sa svojim nadležnostima – podržava takve škole i odjele i da čini sve za njihov opstanak, bez obzira na mali broj učenika, a sve radi očuvanja manjinskih nacionalnih zajednica u AP Vojvodini, kao i poboljšanja života u malim sredinama. Iako su u učionicama podovi u veoma lošem stanju, zbog nejasnih vlasničkih odnosa nad zgradom škole, škola se nije mogla prijaviti na natječaj za investicijsko održavanje, jer nije dobila suglasnost lokalne samouprave. Prijedlog pomoćnice Hrćan bio je da se što prije razriješi to pitanje vlasništva, da bi škola mogla ubuduće da se prijavljuje na natječaje nadležnog pokrajinskog tajništva.
Zgrada OŠ „Bratstvo i jedinstvo” u Alibunaru u lošem je stanju, zidovi su upadljivo oronuli. Okruženje zgrade također je prilično neuređeno. Ravnateljica škole Olivera Dadić navela je više problema s kojima se škola suočava: veoma loše stanje zgrade koja sagrađena 1970. godine, nedostatak fiskulturne sale, kao i nedostatak stručnog kadra. Pored navedenih problema, ravnateljica je pohvalila školu zbog uspješnog provođenja IOP-a, što su započeli među prvima, još uvijek ga uspješno realizirajući. Pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje Milinka Hrćan, nakon posjeta ovoj školi, utvrdila je da je neadekvatno opremljena i da nedostaju suvremena nastavna sredstva. Sugerirala je rukovodstvu škole da budu što aktivniji u traženju sredstava za nabavu opreme i da – pored natječaja nadležnog pokrajinskog tajništva – prate i natječaje drugih institucija.
Objekt OŠ „3. oktobar” u Lokvama (Alibunar) jeste star, ali je očuvan i veoma lijepo uređen. Prema riječima ravnatelja Jon Sfere, zaposleni u ovoj školi zabrinuti su za opstanak škola na manjinskim jezicima, koje imaju mali broj učenika. Također, naveli su da već dugi niz godina imaju problem sa udžbenicima na rumunjskom jeziku, kao i da nedostaje stručni kadar. Pomoćnica Milinka Hrćan je i ovoj školi obećala da će nadležno tajništvo nastaviti aktivnosti potpore i očuvanja škola s nastavom na jezicima manjinskih nacionalnih zajednica. Problem udžbenika treba razmotriti s predstavnicima Ministarstva prosvjete i Nacionalnim vijećem Rumunja, kako bi se što brže pronašlo rješenje za taj problem.
OŠ „Milica Stojadinović Srpkinja” u Vrdniku je u lošem stanju, ali to bi boljom organizacijom moglo da se sredi. Inače, škola i fiskulturna sala su dosta dobro opremljene. Ravnatelj Goran Žutić ukazao je na potrebu stručnog usavršavanja zaposlenih, kao i na veliki problem neplaćanja putnih troškova. Tijana Pavlov, pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, predložila je da se škola obrati općini u vezi s problemom neplaćanja putnih troškova.
Delegacija Pokrajinskog tajništva za obrazovanje propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, s pomoćnicom Tijanom Pavlov na čelu, posjetila je OŠ „Dositej Obradović” u Irigu. Škola je mala i u tijeku je rekonstrukcija zgrade. Kolektiv je vrijedan, motiviran, s puno ideja za rad. Prema riječima ravnateljice škole Sanje Nikolić, najveći problem im je to što istu zgradu koriste i učenici osnovne i učenici srednje stručne škole. Ukazala je i na problem velikog broja učenika u razredima (naročito u šestim razredima), jer su učionice male za tako veliki broj đaka. Dosta učenika ove škole idu po IOP-u. Inače, školi je potreban novi namještaj i nova oprema za fiskulturnu salu.
OŠ „Miloš Crnjanski” u Žablju smještena je dijelom u starom, a dijelom u novijem objektu, koji su u dobrom stanju i redovno se održavaju. Ovu školu pohađa 860 učenika u 36 odjela. Prema riječima ravnatelja Miodraga Radišića, nastava se održava na srpskom jeziku, a izučava se i romski jezik sa elementima nacionalne kulture. U ovoj školi također ima učenika koji pohađaju po IOP-1, ali i po IOP-2. Škola je uključena u mnoge projekte, učenici su učesnici mnogih takmičenja i osvajaju nagrade u raznim disciplinama. Slađana Jovetić, pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje, predložila je školi da i dalje redovito prati natječaje tajništva i da aplicira za nabavu neophodnih računala, pošto je škola uključena u projekt E-dnevnik.
OŠ „Bratstvo” u Aradcu smještena je u objektu koji je namjenski građen za potrebe predškolskog i osnovnog obrazovanja ovog naseljenog mjesta i useljen je 1979. godine. Objekt je lijep, održavan, ali – kao što je Dragan Valeri, ravnatelj škole, rekao – veliki problem predstavlja dotrajala stolarija koju je potrebno hitno zamijeniti, kako bi se energetska efikasnost podigla na višu razinu i time uštedjela znatna sredstva koja se troše na grijanje. Pored toga, sljedeće goruće pitanje jeste nabava računala i za učionice, kabinete, ali i za potrebe školske uprave. Slađana Jovetić, pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje, potakla je rukovodstvo škole, da i na sljedećim natječajima apliciraju za sredstva, da bi uspjeli realizirati projekte za koje je škola zainteresirana.
SSS „Borislav Mihajlović Mihiz” u Irigu odlično je organizirana; vrijedno je divljenja što se sve postiže s tako ograničenim brojem zaposlenih. Prema riječima ravnateljice škole Isidore Birinji, ovo je jedina srednja škola u općini, a da bi opstala – neophodno je izgraditi učenički dom. Također, potrebno je više zaposlenih koji bi zadovoljili potrebe škole – u smislu rukovanja mehanizacijom i rada na terenu, pošto jedino ova srednja stručna škola u AP Vojvodini ima smjer vinogradar-vinar. Tijana Pavlov, pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje, podržala je navedeni prijedlog i rekla da treba inzistirati na izgradnji učeničkog doma. Također, složila se i s time da je neophodna i nova zgrada, da bi se razgraničili i odvojili od osnovne škole koja je trenutno smještena u isti objekt.
OŠ „Žarko Zrenjanin” u Gospođincima smještena je u objektu izgrađenom 1860. godine. Uz staru zgradu, 1990. godine prezidan je novi dio koji još uvijek nema upotrebnu dozvolu i nije legaliziran. Postupak ozakonjenja je pokrenut i do kraja školske godine se očekuje rješenje, da bi škola mogla aplicirati na natječajima za sredstva za rješavanje neophodnih građevinskih radova na zgradi. Prema riječima ravnatelja škole Darka Vraneševića, ovu osnovnu školu pohađa 301 učenik, a u njoj se izučava i rusinski jezik s elementima nacionalne kulture. Pored informatičkog kabineta, školi nedostaju i druga oprema i nastavna sredstva. Pomoćnica pokrajinskog tajnika Slađana Jovetić, predložila je da bi se navedeni problemi mogli djelomice riješiti sredstvima natječaja koje raspisuje nadležno tajništvo, ali i sredstvima iz drugih izvora (npr. donacija). Ukoliko posle rebalansa pokrajinskog proračuna bude raspisan natječaj, gospođa Jovetić dala je školi upute za konkuriranje.
OŠ „Desanka Maksimović” u Bačkoj Palanci je relativno nova i solidno uređena, ali postoji još niz neriješenih imovinsko-pravnih pitanja koja škola – u skladu sa svojim mogućnostima i u suradnji s lokalnom samoupravom – nastoji da riješi. Prema riječima ravnateljice škole Miroslave Perak, zbog trenutne situacije, škola je uskraćena za mogućnost da se prijavljuje na mnoge javne natječaje za dodjelu sredstava. Ravnateljica je pokrajinskog tajnika za obrazovanje Mihály Nyilasa obavijestila i o problemu nedostatka informatičke opreme, zbog čega škola nije uključena u sistem vođenja E-dnevnika, kao i o problemima u vezi sa zastarjelim sustavom video-nadzora. Pokrajinski tajnik je predložio da škola sastavi dopis u vezi s potrebama i da se obrati tajništvu radi razmatranja problema i pronalaženja mogućih rešenja u okviru budućih natječaja.
OŠ „Ruža Đurđević Crna” u Čortanovcima dijeli zgradu s predškolskom ustanovom i zbog toga radi samo u jednoj smjeni. Prema riječima ravnateljice Stanislave Jovanović, pored priključka na gradski vodovod, školi je najveći problem rekonstrukcija fasade. Tijana Pavlov, pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje, predočila im je mogućnost prijavljivanja na natječaje i projekte. Osim tajništvu nadležnom za obrazovanje, zbog mogućnosti konkuriranja za sredstva za projektnu dokumentaciju, također se mogu obratiti i Upravi za kapitalna ulaganja.
OŠ „23. oktobar” u Sremskim Karlovcima je u projektu otvorenih škola, s lijepom ljetnom učionicom, gdje se izvodi ambijentalna nastava. Bave se pravljenjem eko-bašči, a svi projekti su održivi i rade se u suradnji sa Ekološkim savezom. Škola sudjeluje u projektu E-dnevnik, te stoga stavljaju naglasak na neophodnost nabave računala. Pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje Tijana Pavlov predočila je rukovodstvu škole mogućnost prijavljivanja na natječaje i projekte tajništva.
Delegacija Pokrajinskog tajništva za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, predvođene pomoćnicom Tijanom Pavlov, posjetila je najstariju srpsku gimnaziju – Karlovačku gimnaziju u Sremskim Karlovcima. To je škola s lijepom atmosferom i funkcionalnim idejama koje su u interesu učenika, profesora, ali i cjelokupne zajednice. Radovan Kovačević, ravnatelj gimnazije, naveo je da je veoma zadovoljan suradnjom s lokalnom samoupravom, kao i sa tajništvom nadležnim za obrazovanje, te da je u pregovorima s Ministarstvom prosvjete zbog pomoći oko izgradnje doma učenika. Predočio je mogućnost otvaranja novih odjela (npr. norveški jezik), kao i proširenje suradnje putem različitih projekata profesora (npr. kineski, japanski jezik), u kojima su povezani s različitim institutima i kulturnim centrima. U vezi s problemom nedostatka fiskulturne sale, ravnatelju je predočena opcija da bi – u suradnji s lokalnom samoupravom – mogao da se obrati Upravi za kapitalna ulaganja. Kada je tajništvo za obrazovanje u pitanju, školi su predočene mogućnosti prijavljivanja na natječaje i projekte.
Zgrada Ekonomsko-trgovinske škole u Bečeju je lijepo uređena, iako je stara i treba je stalno održavati. Ravnateljica Gordana Kovačev istaknula je to da je tajništvo za obrazovanje uvijek davalo veliku potporu školi (financijska potpora za instalacije, infrastrukturne radove, IKT opremu, a trenutno se rekonstruira školsko dvorište). U ovoj školi postoji niz timova, planiraju se i rade mnogi projekti u suradnji s fondacijama iz Republike Mađarske i Pestaloci fondacijom. Školi nedostaje fiskulturna sala. Livia Korponai, pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje, predočila je rukovodstvu škole mogućnosti prijavljivanja na natječaje tajništva i podržala ih je u nastojanjima da se i škola maksimalno angažira u pribavljanju sredstava za stvaranje optimalnih uvjeta za realizaciju obrazovno-odgojnog rada.
Objekt OŠ „Šamu Mihalj” u Bačkom Petrovom Selu je uređen i uočava se nastojanje zaposlenih da boravak u školi bude prijatan. Ravnatelj Ferenc Beretka istakao je da je riječ o maloj školi, te je zahvalio na financijskoj potpori tajništva. U toku su građevinski radovi na staroj zgradi. Struktura učenika škole je veoma složena, naime, oko 80% učenika su pripadnici mađarske nacionalne zajednice, a 20% – pripadnici srpskog življa. Od ukupnog broja učenika, oko 25% istovremeno su i pripadnici romske nacionalne zajednice. U školi je velika fluktuacija učenika i zbog toga se teško uklapaju u razrede, a veliki problem je i njihovo ocjenjivanje. Pošto škola ima problem u vezi sa imovinsko-pravnim odnosima, pomoćnica pokrajinskog tajnika za obrazovanje Livia Korponai predložila je rukovodstvu škole naredne korake, kako bi uspjeli riješiti spomenute probleme.