media
РЕПУБЛИКА СРБИЈА
АУТОНОМНА ПОКРАЈИНА ВОЈВОДИНА

Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице

Veljača

Objekt OŠ „Miroslav Antić“ iz Futoga nalazi se u dobrom stanju. Prema riječima ravnateljice škole Gordane Hajduković-Jandrić, učenici se dragovoljno prijavljuju na projekt našeg Tajništva „Energija je svuda oko nas“. Čak su osvojili i nagradu na Međunarodnom natječaju u Finskoj. Za unapređenje ovog projekta tražena su sredstva na natječaju Tajništva za obrazovanje, propise,
upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice. Plan im je unaprijediti i projekt „Mini kupusijada“, u okviru kojega djeca iz vrtića, škola i Doma iz Veternika u sklopu lokalne zajednice organiziraju radionice, izložbe i priredbe.

Iako je zgrada OŠ „Sveti Sava“ iz Rumenke stara, u dobrom je stanju. U školi stalno obnavljaju broj računala u informatičkom kabinetu, poglavito kroz natječaje. Nastava se izvodi na srpskom i na mađarskom jeziku. Ravnatelj škole Žolt Đilvesi je istakao da kontinuirano pokušava motivirati roditelje da upisuju djecu u mađarsko odjeljenje. U budućnosti planiraju proširenje škole, kako bi dobili novu kuhinju i blagavaonicu, a time bi izmjestili radionicu i dobili dodatnih 12 učionica.

Ravnatelj OŠ „Veljko Petrović“ iz Begeča Milan Tatić iznio je problem s manjkom stručnih suradnika, pogotovo što škola upisuje djecu romske populacije s kojima je potreban dodatni rad. Toj djeci je inače u suradnji s Gradom osiguran prijevoz iz naselja Bangladeš. Školi je potrebna dogradnja dvije učionice za pripremnu, dodatnu i dopunsku nastavu, te su upućeni da se prijave na aktualne natječaje Tajništva.

Objekt Srednje škole „Bogdan Šuput“ iako je star, u odličnom je stanju. Zgrada je svijetla i prijatna. Neophodna je sanacija betonskih staza u dvorištu škole. Tajnica škole Aleksandra Vujasinović istaknula je da do sada nisu imali problema s nastavnim kadrom na oba nastavna jezika, na srpskom i na mađarskom. Također je istaknuto da su do sada imali odličnu suradnju s Nacionalnim vijećem.

Najveći problem OŠ „Ivo Andrić“ iz Budisave je taj, da je smanjen broj đaka zbog manjeg broja djece, ali i stalnog iseljavanja obitelji u zemlje EU. Ravnatelj škole Goran Srdić rekao je da bi željeli da se nastava na mađarskom jeziku održi i pokušavaju privući i nove potencijalne učenike u školu. Oni učenicima od 1 do 4 razreda nude organizirani produženi boravak, koji se financira uz pomoć mađarskog nacionalnog vijeća. Školi je predloženo da u suradnji s njima pokrene veću akciju snimanja stanja potencijalnih učenika prvog razreda, koji bi mogli pohađati nastavu na mađarskom jeziku.

Na radnom sastanku s predstavnicima glazbene škole „Isidor Bajić“ iz Novog Sada pretežito je razgovarano o izgradnji nove škole, u kojoj će biti smještena ne samo osnovna i srednja glazbena, već i osnovna i srednja baletna škola. U novoj školi planira se pokretanje novih smjerova, kao što su : pop glazba, džez i moderna glazba.

Srednja ekonomska škola „Svetozar Miletić“ iz Novog Sada već primjenjuje dualno obrazovanje za obrazovni profil trgovac. Samom objektu potrebna je adaptacija, te su upućeni na aktualne natječaje tajništva za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice.

Objekt škole za osnovno obrazovanje i odgoj odraslih „Sveti Sava“ iz Novog Sada je uredan, bez obzira na to što je potrebno renoviranje istog. Prijedlog ravnatelja Nikole Jokovića je da se otvori obrazovni profil u trajanju od jedne godine ili tečaj za određeno zanimanje, za polaznike koji nakon završetka školovanja imaju želju nastaviti školovanje.

Baletna škola u Novom Sadu je uredna. Svlačionice su održavane. Ravnateljica škole Sanja Vučurević predočila je izgled buduće škole i ideju zajedničkog rada s glazbenom školom. Na temelju ovih podataka, a s obzirom da se završetak izgradnje škole očekuje krajem 2019. godine, suradnica našeg Tajništva Marijana Divijački je ravnateljicu škole upoznala s predstojećim natječajima i mogućnostima konkuriranja.

U OŠ „Jovan Dučić“ iz Petrovaradina je zbog nedostatka prostora organizirana nastava i u međusmjeni za učenike prvog i drugog razreda. Kako kažu, dovoljne bi bile tri učionice kako bi se izbjegla nastava u međusmjeni. U planu je da se uradi projekt za nadogradnju kabineta za fiziku, kemiju, biologiju i geografiju. Upućeni su na aktualne natječaje Tajništva.

Ravnateljica OŠ „22. avgust“ iz Bukovca Milanka Deman je istaknula da u školi vlada dobra i radna atmosfera, da je kolektiv skladan i da je ustanova suvremena. Veliki naglasak stavljaju na ekologiju, zaštitu životne sredine i zdravu ishranu. U dvorištu škole imaju organski vrt. Svake godine održavaju Festival zdrave hrane „Povrćijada“ u koji su uključeni i roditelji i učenici.

Objekt gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Novog Sada se nalazi u dobrom stanju. Ravnatelj gimnazije dr Radivoje P. Stojković napominje da im je Ministarstvo prosvjete odobrilo smjer međunarodne mature, koji će započeti s realizacijom od rujna 2018. godine. Nastava će se odvijati isključivo na engleskom jeziku, uz iznimku obveznog predmeta srpski jezik. U planu im je i razmjena učenika, i u tom slučaju učenici iz inozemstva bi dolazili kod nas na razdoblje od godinu dana.

Objekt OŠ „Desanke Maksimović” u Futogu nalazi se u dobrom stanju, iako je potrebno okrečiti njegovu unutrašnjost. Prema riječima ravnatelja škole Slobodana Egelje, u kolektivu vlada dobra i radna atmosfera. Sala za fiskulturu im je neupotrebljiva. Budući da projekt za njenu rekonstrukciju imaju već više godina s upotrebnim dozvolama, upućeni su na aktualne natječaje tajništva.

Prvi utisak o SOŠO „Milan Petrović” iz Novog Sada jeste da je objekt suvremeno izgrađen i uređen, te da je prilagođen potrebama svih korisnika. Zbog velikog broja učenika i odličnih uvjeta koje imaju u ovoj školi i domu, neophodno je njeno dodatno proširenje. Ova ustanova ima ne samo obrazovni, već i socijalni i rehabilitacijski karakter. Zaposleni u njoj željeli bi da škola postane resursni centar za asistivnu tehnologiju, kako bi se omogućio većem broju korisnika pristup pojedinim pomagalima.

Škola „Petöfi Sándor” u Novom Sadu jedna je od najvećih osnovnih škola u gradu i na dobrom je glasu, te su roditelji veoma zainteresirani da u nju upišu djecu. Pored toga, prednost ove škole jeste i u tome što se u njoj realizira bilingvalna nastava, kao i nastava na srpskom i na mađarskom jeziku. Problem s kojim se škola suočava jeste površina dvorišta, jer je pohađa mnogo đaka. Oni imaju mogućnost da – u vidu fakultativnih aktivnosti – izučavaju francuski, kineski i grčki jezik.

Objekt OŠ „Mihajlo Pupin” iz Veternika jeste lijepo uređen i održava se veoma uredno, što pokazuje nastojanje zaposlenih da se zgrada održava i osuvremeni kako bi se stvorili optimalni uvjeti za rad. Ovo je jedina škola u okolici koja nema produženi boravak za učenike prvog i drugog razreda, a roditelji su veoma zainteresirani za to. Ravnateljica škole Teodora Mitić istaknula je iznimno dobru suradnju s roditeljima, mjesnom zajednicom i medijima, jer zahvaljujući tomu uspješno rješavaju probleme u školi.

Novosadska gimnazija „Svetozar Marković” jeste u odličnom stanju, svjetla je i veoma prijatna za boravak u njoj. Objekt je lijepo uređen, s brojnim sadržajima koji su namijenjeni učenicima. Ravnateljica škole Tatjana Vukadinović istaknula je da škola redovito sudjeluje na natječajima tajništva. Objektu je neophodna zamjena fasade i prozora, koja je veoma skupa, budući da je on pod zaštitom Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture. Ovo je jedina gimnazija u Novom Sadu u kojoj se nastava odvija na srpskom i mađarskom jeziku. Na sastanku su još istaknuli da imaju problema sa udžbenicima na mađarskom jeziku i da imaju dobru suradnju s nacionalnim vijećem.

Objekt OŠ „Marija Trandafil” iz Veternika uređen je s mnogo detalja koji nisu nametljivi. U njemu su istaknuti i mnogi dječji radovi koji prate njihove aktivnosti. Osjeća se prijatna i opuštena, ali radna atmosfera. Škola od 2014. godine sudjeluje u međunarodnom programu „Eko-škole” i prva je osnovna škola na teritoriju AP Vojvodine koja je dobila Zelenu zastavu programa. Zaposleni u njoj teže ka tomu da postanu model škole u oblasti ekologije i trajno održivog razvoja. Pored toga, oni su i domaćini Međuregionalnoj smotri lutkarskih grupa koja obuhvata i inkluzivnu djecu.

Osnovna škola „Vuk Karadžić” iz Novog Sada prostire se na velikoj parceli i ima veliku, lijepu fiskulturnu salu. Prema riječima ravnateljice škole Zorice Zeljković, potreban im je nastavni kadar u oblasti rada s učenicima s posebnim potrebama, kao i učenicima romske nacionalnosti. Ona je ukazala i na potrebe za raznim ulaganjima u vidu izgradnje novih prostorija, kako bi se privuklo što više učenika. Imajući u vidu to što su učenici željni umjetničkog dokazivanja, predstavnicima škole na radnom sastanku predloženo je da se đaci prijave na svečanosti koje će se održavati u holu Pokrajinske vlade. U školi je postavljen video nadzor.

U Tehničkoj školi „Pavle Savić” iz Novog Sada bilo je riječi o smjerovima koje škola pruža, kao i o stručnom kadru. Ravnateljica škole Mila Kostić istaknula je da im se trenutno obrazovanje svodi na tri područja rada. Velika je zainteresiranost za sljedeće smjerove: pekari, mesari i frizeri. Puno se radi na privlačenju novih učenika, a programi se prilagođavaju potrebama tržišta. Tom prigodom, ravnateljica je istaknula da je neophodno da se završi fiskulturna sala koja već godinama propada zbog nemogućnosti njenog korištenja i adaptacije. Stoga, upućeni su na aktualne natječaje tajništva.

Novosadska gimnazija „Laza Kostić” okružena je uređenim i održavanim parkom, što doprinosi opuštenijoj atmosferi za boravak učenika. Školi nedostaje fiskulturna sala, čija izgradnja je planirana u bliskoj budućnosti. Sredstva za izradu projekta očekuju od lokalne samouprave i pokrajine. Za sada se snalaze tako što iznajmljuju prostor, ali to nije dugoročno i dobro rješenje za učenike. Ovo je jedina škola s izgrađenom kazališnom scenom na kojoj se mogu izvoditi sve kazališne predstave.

Osnovna škola „Dušan Radović” iz Novog Sada sastoji se od tri posebna objekta, od kojih je jedan novoizgrađen i sasvim odgovara zahtjevima modernog školskog obrazovnog sustava, dok su ostala dva objekta stara i zahtijevaju konstantno ulaganje. Stoga, zaposleni u školi upućeni su da se prijave na natječaje našeg tajništva. Prema riječima ravnateljice škole Slavoljupke Mihajlović, ovu školu pohađa više od 450 učenika romske nacionalnosti, a pored toga postoji ogroman jaz između učenika iste dobi.

Objekt OŠ „Jovan Popovićˮ u Novom Sadu nalazi se u dobrom stanju. Prema riječima v.d. ravnatelja škole – Katarine Kovačević – ova mala škola nema fiskulturnu salu, a kabinet za informatiku im je loše opremljen. Inače, spomenuta škola će ove godine biti domaćin Međunarodnog natjecanja iz ruskog jezika, uz pomoć i suradnju NIS-a. Kao ustanova, izdvajaju se po izučavanju ruskog jezika. Svake školske godine postoji mogućnost da djeca u šestom razredu nastavu pohađaju dvojezično – uz srpski jezik, na ruskom i engleskom jeziku.

Novosadska OŠ „Kosta Trifkovićˮ redovito konkurira na svim natječajima lokalne samouprave i pokrajinskih tajništava. Prioritet im je rekonstrukcija škole, jer zbog povećanja broja djece moraju širiti svoje kapacitete. Ravnatelj škole Milan Spasojević zalaže se za to da svaka učionica bude opremljena pametnom pločom. Također, misli da bi nastavnom kadru trebalo osigurati tablet računala. Škola ima privatno osiguranje koje financiraju roditelji.

Jedan od prioriteta Tehničke škole Mileva Marić Ajnštajn iz Novog Sada jeste izgradnja učeničkog internata. Projekt za tu namjenu već je poslan na razmatranje. Objekt škole se generalno nalazi u dobrom stanju, a potrebno je obnoviti video-nadzor i računalnu opremu.

Srednja strojarska škola u Novom Sadu prostire se na 10.000 m2 i nalazi se u solidnom stanju. Broj upisane djece iz godine u godinu znatno se povećava. Škola je ušla u uži izbor Ministarstva prosvjete, znanosti i tehnološkog razvoja za realizaciju projekta E-dnevnik.

Objekt OŠ „Dositej Obradovićˮ u Novom Sadu – iako je već adaptiran i nadograđen tijekom 2011. i 2013. godine – trebalo bi još da se proširi. Inače, škola je dobro opremljena i uredna, te je opći dojam pozitivan. Produženi boravak je jako dobro organiziran. Škola je uključena u mnoge projekte – na gradskoj, pokrajinskoj i republičkoj razini, a suradnja s nadležnim tajništvom je zadovoljavajuća.

Osnovna škola „Svetozar Marković Tozaˮ u Novom Sadu je dobro opremljena i uredna. Objekt je u dobrom stanju. Toaleti su sređeni i renovirani. Škola ima uređenu svečanu salu, opremljenu kuhinju i produženi boravak. Svake godine povećava se broj upisane djece. Ravnatelj i zaposlenici u školi savjesno i odgovorno se odnose spram svojih obveza. Međuljudski odnosi u kolektivu iznimno su dobri.

OŠ „Ivo Lola Ribarˮ u Novom Sadu upoznata je s mogućnostima koje pružaju natječaji tajništva, jer im je potrebna financijska potpora za nabavu opreme. Ravnatelj škole Saša Gajić predstavnike tajništva izvijestio je o završenim radovima i reparacijama, kao i o pribavljanju opreme za nastavu (tri pametne ploče, brzi internet, fasada, podovi). Predložen je nastavak suradnje.

Objekt OŠ „Ivan Gundulićˮ u Novom Sadu je uredan i prijatan za boravak, sasvim odgovarajući za cjelodnevni boravak djece u njemu. U školi se njeguje osjećaj pripadnosti dijelu grada u kojem se škola nalazi, te je ona ukrašena slikama, fotografijama i umjetničkim instalacijama inspiriranim Almaškim krajem. Sudjeluju u više projekata, a jedan od njih jeste „Zdrava hrana”, koji škola realizira na Čeneju. U pitanju je edukacija o zdravoj ishrani, gdje je djeci omogućen izravan kontakt s prirodom i proizvodnjom hrane, jer se u školskom plasteniku gaji voće i povrće.

Prilikom posjeta gimnaziji „Isidora Sekulićˮ u Novom Sadu, ravnateljica Ružica Vukobratović posebno je istaknula suradnju s Rusijom. Zahvaljujući dobroj organizaciji škole i suradnji s ambasadom Njemačke, đaci imaju mogućnost da svake godine polažu ispit iz njemačkog jezika i time steknu međunarodni certifikat. Gimnazija je registrirana i kao galerija i u svojem depou skladišti preko 300 umjetničkih djela. Za svoj rad i zalaganje, škola je 2015. godine dobila Svetosavsku nagradu.

Objekt OŠ „Karolina Karasˮ u Horgošu je uređen. Uočava se nastojanje zaposlenih da se stara školska zgrada održava i da bude prijatna za boravak učenika. Školsko dvorište je pripremljeno za zamjenu starog i osušenog rastinja, već su osigurane sadnice, samo se čeka pogodno vrijeme za sadnju. Ono što je jako pozitivno jeste podatak da je vijeće roditelja jednoglasno izglasao da roditelji učenika tromjesečno daju donaciju školi u iznosu od 100 dinara, što potvrđuje da su svjesni značaja potpore školi. To je jedan od načina da se pokaže kako škola nije pasivna kada je riječ o nalaženju donatora.

U OŠ „Veljko Vlahovićˮ u Novom Sadu stolarija je zamijenjena, tako da je energetska efikasnost na zavidnoj razini. Toaleti su čisti i uredni, kao i cijeli objekt u kojem vlada vrlo prijatna atmosfera. Radna disciplina, način organiziranja i rukovođenja ustanovom na visokoj je razini, zahvaljujući ravnateljici škole – Ljubici Grubač. Međuljudski odnosi u kolektivu iznimno su dobri. Fiskulturna sala se sada renovira, a završetak radova očekuje se za dva-tri mjeseca.

OŠ „Đura Jakšićˮ u Kaću radi u tri izdvojena objekta. Jedan objekt je potpuno renoviran, centralni objekt je u vrlo lošem stanju, dok treći objekt – koji je za učenike prvog i drugog razreda – ima problem zbog neadekvatnog pješačkog prijelaza, gdje je potrebno obnoviti obilježavanje. U centralnom objektu u tijeku su građevinski radovi. Ravnateljica škole Verica Letić, sa svojim suradnicima, trudi se da se u školi osiguraju najbolji mogući uvjeti za boravak i rad djece i zaposlenika.

Objekt OŠ „Laza Kostićˮ u Kovilju izgrađen je još 1971. godine, a od onda nije bilo značajnijih ulaganja u njega. Međutim, zahvaljujući zalaganju ravnateljice i zaposlenika, objekt se održava u pristojnom stanju i svi problemi rješavaju se u skladu s mogućnostima, radi što prijatnijeg i sigurnijeg boravka djece i zaposlenika u ovoj ustanovi. Ravnateljica škole Slavica Grlić domaćinski se odnosi prema svojim obvezama i zadaćama. Objekt je uredan i vlada vrlo prijatna atmosfera. Radna disciplina je na visokoj razini. Međuljudski odnosi u kolektivu iznimno su dobri.

OŠ „Prva Vojvođanska Brigadaˮ u Novom Sadu je u odličnom stanju, svjetla, prijatna i lijepo uređena, s brojnim sadržajima za učenike. Prema riječima ravnatelja škole Olivera Stojanovića, škola je pripremila šest projekata za koje traži sredstva. Također, škola planira da konkurira za sredstva na natječaju za investicije, s projektom za rekonstrukciju školske kuhinje. Ravnatelj je istaknuo da se planira i nadogradnja škole za koju se trenutačno čeka građevinska dozvola.

Objekt OŠ „Miloš Crnjanskiˮ u Novom Sadu nadograđena je 2009. godine, kada je škola dobila još jednu manju fiskulturnu salu, knjižnicu, dvije učionice i svečanu salu koja se koristi i kao učionica. Prema riječima ravnateljice Zdenke Ivković, škola je 2006. godine ušla u program „Škole bez nasilja“. Također, ravnateljica je istaknula i to da je zadovoljna opremljenošću škole, kao i da škola redovito prati natječaje tajništva.

Ravnatelj novosadske OŠ „Branko Radičevićˮ Aleksandar Maletin pohvalio je inicijativu tajništva da obilazi odgojno-obrazovne ustanove. On je istaknuo da se potrebe škole, u ovom trenutku, odnose na investicijsko održavanje. Kako kaže, sigurnost u školi je zadovoljavajuća, mada u školi ne postoji fizičko osiguranje. OŠ „Branko Radičevićˮ jedna od dvije škole u Novom Sadu koja ima cjelodnevnu nastavu i vlada veliko interesiranje za pohađanje nastave u ovoj školi. Tajnica škole istaknula je i to da su njihovi učesnici bili u nekoliko programa međunarodne suradnje.

Zgrada OŠ „Majšanski put” u Subotici velika je i lijepo uređena. U prethodnom periodu, u centralnoj zgradi zamijenjeni su prozori, te je škola mnogo prijatnija za boravak djece i zaposlenika. Ravnateljica škole Beata Bognar zahvalila je pokrajinskom tajništvu za obrazovanje na uručenim sredstvima. Pomoću njih, škola je osuvremenjena i otklonjeni su neki nedostaci koji su ometali redovni nastavni proces. Tom prilikom, ravnateljica je napomenula i to da imaju pripremljene idejne projekte za popravak krova na objektu fiskulturne sale, zamjenu prozora u obje zgrade, zamjenu plinskog kotla, izolaciju tavanskog prostora, rekonstrukciju sportskog poligona, popravak ograde i zamjenu unutarnjih vrata.

Ekonomska srednja škola „Bosa Milićević” u Subotici nalazi se u starom zdanju i dobro je očuvana. Enterijer same škole uređen je tako da podsjeća na hotel, dok su đaci odjeveni kao osoblje hotela. Na radnom sastanku bilo je riječi o provođenju dualnog obrazovanja u školi, kao i o činjenici da su iz ove škole potekli neki novi obrazovni profili, kao što su službenik u bankarstvu i financijski administrator. Prema riječima ravnatelja Imreta Zomborija, cilj im je baviti se keteringom i osposobiti funkcioniranje učeničke kantine. Kada je riječ o problemima s kojima se suočava škola, naveo je nedostatak fiskulturne sale i to što je zgrada u vlasništvu židovske zajednice, zbog čega ne mogu sudjelovati na pojedinim natječajima.

Zgrada OŠ „Bosa Milićević” u Novom Žedniku jeste velika i uredna. Ima veoma mnogo prostora i za izvođenje izvannastavnih aktivnosti u okviru samog objekta škole, kao i u modernoj fiskulturnoj sali. Budući da škola ima mali broj đaka, problem im je veliki prostor koji nije dovoljno iskorišten. Potrebno je na objektu zamijeniti prozore radi uštede lož-ulja i smanjenja troškova škole i poboljšati signal interneta, kako bi bio funkcionalan u svim učionicama.

Iako je stara i trošna, zgrada Srednje tehničke škole u Adi jeste velika i uredna. U sklopu škole, nalaze se i objekti gdje su smještene dobro opremljene radionice. Delegaciju našeg tajništva – s pokrajinskim tajnikom za obrazovanje Mihály Nyilas na čelu – ravnateljica Hilda Gilice informirala je o obavljenim radovima i reparacijama na zgradi škole. Tom prilikom, razgovarali su i o planovima za izgradnju doma učenika – za koje škola ima već pripremljene idejne projekte – kao i o tome da je njegova izgradnja zaista potrebna, budući da 70% učenika putuje na nastavu. Izgradnjom i osposobljavanjem spomenutog doma, ostvarila bi se i razmjena učenika s Republikom Mađarskom (u okviru prekogranične suradnje). Također, ravnateljica je naglasila i to da škola izuzetno dobro surađuje s različitim firmama, da organizira obrazovanje odraslih i da nude odlične uvjete za svoje polaznike. Kao problem s kojim se suočavaju, navela je nedostatak stručnog kadra iz oblasti strojarstva. Na kraju sastanka, pokrajinski tajnik za obrazovanje Mihály Nyilas istaknuo je važnost predstojećih natječaja i dalje suradnje, te je ponudio pomoć u rješavanju tekućih problema škole.

Škola za osnovno glazbeno obrazovanje i odgoj „Bartok Bela” u Adi iznimno je uredna, ali je prilično mala. Stoga, planirano je da se – nakon završetka građevinskih radova i adaptacije zgrade OŠ „Čeh Karolj”, također u Adi – preseli u centralnu zgradu. Anamaria Bač, ravnateljica škole, pored ostalog, kao problem navela je i nedostatak stručnog kadra. Ona je ponudila rješenje da se osnuje edukativni centar gdje bi se kadar prekvalificirao. Pokrajinski tajnik za obrazovanje Mihály Nyilas izjavio je da će tajništvo podržati ovu ideju, kao i organiziranje stručnih seminara u vezi s radom svih glazbenih škola u AP Vojvodini.

Velebna i velika školska zgrada OŠ „Čeh Karolj” ujedno je i spomenik kulture u Adi. Ravnateljica škole Eva Makšo upoznala je delegaciju Pokrajinskog tajništva za obrazovanje, predvođenu tajnikom Nyilas, s radovima na zgradi i reparacijom. Tom prigodom, dogovoreno je da škola i dalje prati natječaje ovog tajništva.

Zgrada Osnovne škole „Novak Radonić” u Molu velika je i ima dovoljno prostora i za ostvarivanje izvannastavnih aktivnosti. Sredstva dobivena od Pokrajinskog tajništva utrošena su za adaptaciju zgrade. Menadžment škole je progresivan i teži ka inovacijama radi usavršavanja nastavnog procesa. Pokrajinski tajnik za obrazovanje, Mihály Nyilas ponudio je ravnateljici škole, Snežani Došić potporu tajništva u pogledu financiranja putnih troškova za učenike koji odlaze na natjecanja i za razmjenu učenika s bratskim školama iz Mađarske.

23.03.2018